Informacje Ogólne

To co mówi najwięcej o naszym człowieczeństwie to ciekawość. Chcemy wiedzieć w jaki sposób funkcjonuje świat wokół nas. Zadajemy pytania i poszukujemy odpowiedzi dotycząca istoty nas samych. Ciekawość prowadzi ludzkość przez wieki wzlotów i upadków.

Nauka jest ucieleśnieniem tej ciekawości – fizyka jej najczystszą formą, stawiającą pytania fundamentalne. Każde pytanie na przestrzeni wieków można wyprowadzić z tego najważniejszego: dlaczego i w jaki sposób? Jak to się stało że jesteśmy tu i teraz, gdzie zmierzamy, dlaczego nasz świat funkcjonuje tak a nie inaczej?

Stajemy dziś przed ogromną szansą odkrycia kolejnych, fundamentalnych tajemnic wszechświata. W laboratoriach CERN uruchamiane właśnie zostaje największe urządzenie skonstruowane przez człowieka – Wielki Zderzacz Hadronów LHC – akcelerator cząstek o długości 27 km. Protony i ciężkie jony przyspieszane w LHC do prędkości bliskich prędkości światła będą zderzały się tworząc warunki jakie panowały na ułamki sekund po Wielkim Wybuchu. To, jak spodziewają się fizycy, pozwoli odpowiedzieć na pytania dręczące współczesną fizykę: dlaczego cząstki mają masy? Jaka jest natura ciemnej materii, która dominuje we Wszechświecie i dlaczego jest jej tak dużo? Gdzie podziała się antymateria? Czy przestrzeń, w której żyjemy skrywa przed nami dodatkowe wymiary?

Tegoroczne „Jak to Działa?” poświęcone będzie właśnie w całości LHC. Wraz z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Fizyki Jądrowej z Krakowa, Instytutu Problemów Jądrowych, Politechniki Wrocławskiej, Wrocławskiego Parku Technologicznego, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Instytutu Fizyki PAN, oraz z kilku innych instytucji naukowych wspieranych przez Państwową Agencję Atomistyki postaramy się zaprezentować jak działa LHC, co tak naprawdę dzieje się w środku akceleratora, w jaki sposób następować będzie akwizycja ogromu danych jaką dostarczą detektory i jak te dane będą przetwarzane. Zagłębimy się w świat cząstek i oddziaływań między nimi prezentując aktualną wiedzę teoretyczną i przewidywania co do odkryć które mogą przynieść eksperymenty w LHC.

Co więcej pokażemy że całe przedsięwzięcie ma przeogromny wpływ na codzienność każdego człowieka – zademonstrujemy osiągnięcia nauki i techniki, które powstały w ciągu ostatniego półwiecza prowadząc dziś do budowy LHC, a jednocześnie znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach takich jak medycyna, elektronika czy informatyka.

Pokażemy także szereg ciekawych eksperymentów związanych z technologiami stosowanymi przy budowie LHC.