Warszawa

Wielki Zderzacz Hadronów: Jak to działa?

15-23 listopada 2008

Weekend 22 – 23.11.08 był ostatnią okazją, żeby zapoznać się z interaktywną wystawą „Wielki Zderzacz Hadronów – Jak to działa?” prezentowaną  na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. W czasie trwania wystawy odwiedziło nas kilka tysiecy osób, w tym ok 4 tysiące uczniów zarówno z Warszawy jak i z odległych zakątków Polski.

Ostatniego dnia rozlosowane zostały nagrody główne.
Szczęśliwym posiadaczem laptopa został Mateusz Glasenapp lat 16 zaś odtwarzacza MP4 – Ania Sieradzka lat 16. Gratulujemy!
W przyszłym roku wystawa będzie wędrowała po Polsce. Na tej stronie będą dalsze informacje na ten temat.
W krótce zamieszczone tu zostaną zdjęcia, plakaty, prezentacje i inne materiały dotyczące wystawy. Zapraszamy do odwiedzania tej strony!

Multimedialna wystawa w przystępny sposób wyjaśniała pracę Wielkiego Zderzacza Hadronów, największego na świecie urządzenie badawczego, zbudowanego w CERN w pobliżu Genewy. Wystawie towarzyszyły spotkania  oraz wykłady prowadzone przez naukowców współpracujących z CERNem

Wystawa pokazała jakie możliwości otwiera zastosowanie wiedzy uzyskanej dzięki LHC.
Większość informacji prezentowana była w postaci eksperymentów, w których uczestniczyć mógł każdy zwiedzający. Dzięki zbudowanej przez studentów komorze mgłowej można było zaobserwować ślady cząstek docierających z kosmosu na Ziemię. Wystawa prezentowała między innymi, jak działa znajdujący się w telewizorze akcelerator cząstek, jak dzięki kuchence mikrofalowej można zmierzyć prędkość światła oraz jak samemu zbudować prosty miernik promieniowania. Organizatorzy zadbali, by wystawa była przystępna dla bardzo szerokich kręgów publiczności. Dlatego sięgnięto np. do tak nietypowych rozwiązań jak ukazanie zasady działania akceleratora za pomocą piłeczek pingpongowych przyśpieszanych polem elektrycznym a także za pomocą torów drewnianej kolejki-zabawki, na których rozpędzane  kulki zderzały się z małymi magnesami. Można było także nadmuchać sobie własnego hadrona – z barwnych baloników w balonikach wypełnionych helem – oraz zaprojektować lokalizację LHC w pobliżu własnego domu. Odważni mogli samodzielnie zmierzyć ile cząstek promieniowania jonizującego z kosmosu w każdej sekundzie przenika przez ich ciało, a także zobaczyć tory tych cząstek na ścianie mionowej. To tylko niektóre z przedstawianych eksperymentów.
Na niniejszej stronie zapoznasz się z tematyką pokazów i wykładów które zaprezentowaliśmy w trakcie imprezy, a także dowiesz się dzięki niej nieco więcej o LHC.